Go to the top

استقبال بخش‌ خصوصی از آزادسازی قیمت ارز

حسین سلطان زاده / گفتگو / ۰ Comments
نایب رییس اتاق تهران

نایب رییس اتاق بازرگانی تهران با استقابل از تصمیم دولت برای کاهش فاصله قیمت ارزدولتی و آزاد، این اقدام را در راستای حمایت از تولید داخل و جلوگیری از واردات کالاهای مصرف اعلام کرد.

مهدی جهانگیری، در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز، درباره تعیین قیمت سه هزار و یکصد تومانی تومانی دلار توسط دولت در بودجه سال آینده اظهار کرد: دولت با اعلام این قیمت می‌خواهد به سمت ارز آزاد حرکت کرده و تفاوت بین نرخ ارز آزاد و ارز مبادله ای را حذف کند. عرضه و تقاضا قیمت ارز را تعیین می کند و این رقم هم یک پیش بینی از قیمت تعادلی ارز است. در واقع این قیمت باید در جایگاه واقعی خودش، یعنی نقطه ثقل عرضه و تقاضا بایستد، زیرا این نرخ برای تولید و تجارت مزیت بیشتری دارد.

نایب رییس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه زمان خداحافظی با ارز ارزان فرا رسیده است، خاطرنشان کرد: افزایش قیمت ارز برای صادرکنندگان، سودآوری بیشتری دارد و به ضرر وارد کننده می شود. در حالی که کاهش این قیمت نیز به نفع وارد کننده بوده و توجیه صادراتی را برای صادر کننده در معرض تهدید قرار می دهد. به همین علت اعتقاد بخش خصوصی مبنی بر این که دلار بر مبنای یک نظام اقتصادی آزاد، جایگاه واقعی خودش را پیدا کند.

او در خصوص جذب سرمایه گذار خارجی گفت: کشور ما مزیت‌های اقتصادی زیادی دارد و بر اساس این مزیت‌ها، بخش هایی که برای سرمایه گذاران خارجی دم دست تر باشند، در اولویت ورود این گروه از سرمایه گذاران هستند.

او افزود: برخی از سرمایه‌گذارانی که در هیات‌های خارجی در حال ورود به ایران هستند، اکنون در حال بررسی میدانی برای انتخاب شرکای تجاری هستند، مگر این که شرکت‌هایی باشند که از قبل شرکای تجاری خود را انتخاب کرده باشند. به طور کلی توفیق در این مسیر نیاز به مدیریت صحیح فارغ از کار احساسی و هدف گذاری کوتاه مدت دارد.

Leave a Comment