Go to the top

لغو تحریم‌ها دامپینگ فولاد چینی را می‌شکند

حسین سلطان زاده / گفتگو / ۰ Comments

مهدی جهانگیری در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به این سؤال که به نظر می‌رسد چینی‌ها بازار فولاد را در دست گرفته و با دامپینگ عرصه را برای فولاد ایران تنگ کرده‌اند، خاطرنشان کرد: بزرگ‌ترین هنر چینی‌ها آن است که هزینه تولید را با تولید در مقیاس کلان پایین آورده‌اند، مضاف بر آنکه چین در حوزه تکنولوژی چه برای استخراج معادن و چه برای تولید فولاد از فناوری قوی و پیشرفته استفاده می‌کند که در قیمت تمام‌شده فولاد بسیار مؤثر است.

وی با تأکید بر اینکه باید در ایران در این بخش بازنگری جدی و اساسی انجام دهیم، تصریح کرد: اینکه ما منتظر باشیم با همین تکنولوژی و مدل استخراج و نحوه تولید سنتی اتفاق جدید بیفتد و به قیمت‌های دوره گذشته برگردیم، غیرممکن است، بلکه باید یک بازنگری جدی انجام دهیم.

جهانگیری سرمایه‌گذاری این بخش را برای به‌روز کردن تکنولوژی بسیار مهم دانست و گفت: امیدمان به این است که با برداشته شدن تحریم‌ها، گشایش بانکی و برقراری سوئیفت بتوانیم منابع ارزان‌قیمت خارجی را برای سرمایه‌گذاری به ایران بیاوریم که در کاهش هزینه پول، کاهش هزینه سرمایه‌گذاری و رقابتی کردن قیمت‌ها بسیار مؤثر است.

عضو هیأت رئیسه اتاق تهران در پاسخ به این سؤال که هزینه حمل‌ونقل صادراتی چقدر در قیمت تمام‌شده برای صادرات مؤثر است، خاطرنشان کرد: مشکل این است که نباید کالایی بدون ارزش افزوده مانند سنگ آهن را که هزینه حمل‌ونقل زیادی دارد را صادر کرد، بلکه باید با آوردن تکنولوژی به کشور آن را فرآوری کرده و محصول نهایی را با قیمت رقابتی به بازارهای جهانی عرضه کرد.

قیمت فولاد صادراتی چین پایین‌تر از قیمت تمام شده این محصول است و با این قیمت پایین عملا چین دست به دامپینگ قیمت فولاد در بازارهای جهانی زده است. این کار بازار جهانی فولاد را دچار آشفتگی کرده و بسیاری از کشورها از جمله ایران به این موضوع انتقاد دارند.

صنعت فولاد ایران هم با تهدید جدی دامپینگ چین مواجه است و باید مثل دیگر تولیدکنندگان خود را با این شرایط هماهنگ کند.و افزایش تعرفه واردات فولاد، ارائه مشوق های صادراتی و سرمایه گذاری برای کاهش قیمت تمام شده از پیشنهادات کارشناسی برای حل این مشکل است.

باید برای حفاظت از تولید فولاد داخلی به میزانی که لازم است تعرفه وضع کنیم در غیر این صورت دامنه ضرر و زیانی که به تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان این محصول در داخل کشور می‌رسد، بسیار شدید خواهد بود.

 

دسترسی به لینک گفت و گو

Leave a Comment